Laser PDL
Laser ADVATx 589 nm – pulsacyjny laser barwnikowy PDL
Usuwanie zmian naczyniowych, leczenie stanów zapalnych
Klinika Vanilla Med, jako jedyna na obsarze północnej Polski posiada laser ADVATx PDL duńskiej firmy Advalight. Emitowane przez laser PDL żółte światło ma długość fali 589 nm i jest dobrze pochłaniane przez hemoglobinę, a w niewielkim stopniu przez melaninę przez co gwarantuje wybiórcze usuwanie zmian naczyniowych. Jest to najnowocześniejszy z tak zwanych pulsacyjnych laserów barwnikowych PDL. Zalety laserów PDL w dermatologii, zwłaszcza w leczeniu zmian naczyniowych, znane były już od lat, jednak wcześniejsze urządzenia wymagały do swojego działania użycia toksycznych i szybko zużywających się substancji, przez co koszty użycia lasera były astonomiczne. Laser ADVATx wykorzystuje tzw. kryształy optycznie nieliniowe co pozwoliło na obniżenie kosztów i wykorzystanie unikalnych cech tego lasera w leczeniu chorób zapalnych skóry, takich jak aktywny trądzik i łuszczyca
MECHANIZM DZIAŁANIA LASERA PDL ADVATx 589 nm
Mechanizm działania lasera PDL na naczyniaki i teleangiektazje opiera się na selektywnej fototermolizie. W przypadku lasera barwnikowego niszczeniu ulega oxyhemoglobina (barwnik krwi) w zmianach naczyniowych. Energia lasera barwnikowego jest tak precyzyjnie dobrana, że niszczy tylko wybrane naczynie. Tempo dostarczania energii do tkanek pozwala najczęściej na uniknięcie pozabiegowego zasinienia skóry. Pamiętać trzeba, że do likwidacji zmian często potrzeba kilku zabiegów. Większość tkanek ma strukturę trójwymiarową, co powoduje niemożność ich całkowitego zniszczenia jednym zabiegiem, ponieważ znajdująca się bardziej powierzchownie część absorbuje energie i nie pozwala dotrzeć wiązce światła do głębszych warstw.
W przypadku zmian zapalnych w łuszczycy i trądziku mechanizm jest nieco bardziej złożony. W przebiegu tych chorób dochodzi do patologicznego zwiększenia ilości naczyń w skórze, co ułatwia migrację limfocytów i powstawanie nacieków zapalnych. Rozplem naczyń tłumaczy też częste nawracanie zmian chorobowych w tych samych miejscach. Zamknięcie przez laser PDL patologicznych naczyń uniemożliwia napływ do skóry komórek zapalnych.
Nie mniej ważny jest fakt, że po zabiegu laserem PDL dochodzi do zmniejszenia produkcji białek VEGFR a przez to również interleukiny 23 i TNF alfa czyli tych samych białek, które są celem tzw”leków biologicznych”, najefektywniejszych obecnie leków przeciwłuszczycowych. W odróżnieniu od nich laser nie obniża odporności całego organizmu i nie wpływa na bezpieczeństwo ciąży
WSKAZANIA DO ZABIEGU
- aktywny trądzik zapalny
- aktywny trądzik różowaty
- łuszczyca
- melasma
- rumień twarzy
- poikilodermia
- liszaj płaski
- blizny przerostowe
- naczyniaki i teleangiektazje
NA JAKIE OKOLICE MOŻE BYĆ STOSOWANY LASER PDL nm?
Zabiegi laserem PDL mogą być wykonywane na całym ciele włącznie z twarzą z wyjątkiem skóry owłosionej głowy. W przypadku leczenia laserem PDL łuszczycy może być stosowany również na płytki paznokciowe.
ILE ZABIEGÓW POTRZEBA DO UZYSKANIA ZADOWALAJĄCEGO EFEKTU?
Typowa kuracja składa się z 3-6 sesji.
Częstotliwość zabiegów co 2-6 tygodnie.
Czas trwania zabiegu 15-45 min,