dermatologia, medycyna estetyczna, alergologia, pediatria, ortopedia

Choroby paznokci

Botoks

Rozwiązanie na onychopatię łuszczycową

Pogrubienie płytki paznokciowej i jej dolegliwości bólowe często występują w łuszczycy. Toksyna botulinowa, poprzez hamowanie białka RAC1 redukuje objawy łuszczycy paznokci.

Łuszczyca jest powszechną chorobą skóry, w przebiegu której dochodzi do pojawiania się łuszczących grudek i blaszek zapalnych skóry a także pogrubienia, utraty przejrzystości i kruchości płytki paznokciowej. Objawom paznokciowym łuszczycy często towarzyszy ból samoistny lub sprowokowany nawet delikatnym stuknięciem opuszki palca o twardą powierzchnię, np. klawisze klawiatury. Zmiany łuszczycowe paznokci u pacjentów po urazach nerwów obwodowych ustępują samoistnie i wracają po zregenerowaniu się uszkodzonych nerwów. Dzięki tej obserwacji odkryto możliwość leczenia łuszczycy paznokci przy użyciu toksyny botulinowej.

Efektem okołopaznokciowego podania toksyny botulinowej może być całkowite ustąpienie objawów, jakkolwiek w związku z powolnym tempem odrostu paznokci może minąć kilka miesięcy, zanim efekty staną się zauważalne. U około 35% pacjentów obserwuje się wyłącznie redukcję tkliwości paznokci bez wyraźnej poprawy estetycznej płytki paznokciowej.

Toksyna botulinowa może być wykorzystywana również w przypadku leko-opornych blaszek łuszczycowych skóry, jednak ze względu na koszty jest to metoda rzadko stosowana.

Uwaga: Toksyna botulinowa jest lekiem wydawanym na receptę, który podawany może być wyłącznie przez doświadczonego lekarza. U niektórych pacjentów mogą występować przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu. Podczas konsultacji wstępnej lekarz oceni bezpieczeństwo wykonania zabiegu i wyjaśni korzyści lub ewentualne ryzyko wiążące się z zabiegiem

koszt: 750 zł
seria: 1
czas: 15 min
wykonuje lekarz
częstość: 4-9 mies.